Ramazan alışverişini esnaftan yapalım çağrısı


06-04-2022
Any Image

Isparta Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ahmet Tural, halk sağlığı için vatandaşları, Ramazan alışverişlerini vergisini veren, kendi yemediğini müşterisine satmayan esnaftan yapmaya çağırdı.  Başkan Tural “Denetimler sıklaştırılarak halk sağlığını tehlikeye sokan fırsatçılara göz açtırılmamalı” dedi.

Onbir ayın sultanı Ramazan ayı öncesi Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ahmet Tural’dan merdiven altı kalitesiz ürünlere dikkat uyarısı yapıldı. Bu yıl mübarek Ramazan ayını, gıdada fiyatların yüksek olduğu ve alım gücünün düştüğü bir dönemde karşıladıklarını kaydeden Başkan Tural,  Bu nedenle Ramazan alışverişlerinde merdivenaltı üretimlere yönelimin artması ihtimali olduğuna dikkat çekti.  Başkan Turla açıklamasında şunlara yer verdi:

RAMAZAN ALIŞVERİŞİ BİLDİĞİNİZ  TANIDIĞINIZ ESNAFTAN YAPILMALI

ne neden olacaktır. Her zaman söylediğimiz gibi Ramazan alışverişleri, vergisini veren, kendi yemediğini müşterisine satmayan, yanında eleman çalıştırarak istihdama katkıda sunan ve artan maliyetlere karşı ayakta durmaya çalışan esnafımızdan yapılmalı. Yine denetim konusu çok önemli. Denetimler de sıklaştırılarak halkın sağlığını tehdit eden fırsatçılara göz açtırılmamalı”

MERDİVENALTI ÜRÜNLERE DİKKAT

 Bayat kuruyemişten, tarihi geçmiş bakliyata, şeker yerine glikoz şurubu kullanarak yapılan baklavadan, peynire kadar birçok hile yapılan gıda ürünlerinin maalesef Ramazan gibi bol alışveriş yapılacak zamanlarda daha fazla ortaya çıktığını kaydeden Başkan Tural “ Köyden peynir getirdim süt getirdim diyerek araçlarda gezerek ürünler satanlar da artıyor. Bu ürünler alım gücünün düşmesi nedeniyle daha ucuz diye bu Ramazan’da daha çok tercih edilebilir. Hâlbuki sağlığından olacak olan vatandaşın, kısa ve uzun vadede hastalık ve tedavi masrafları daha fazla olacaktır. Bununla birlikte elektrik, doğalgaz, su, akaryakıt gibi temel girdilerdeki maliyetlerin artması doğrudan etkileyen esnafımızın da ekonominin de bu Ramazan alışverişlerinden umudu büyük. Girdi maliyetlerindeki artışlar sonucunda zor günler yaşayan esnafımızdan Ramazan alışverişi yapılması esnafımıza güç katacaktır. Vatandaşımız oto kontrolünü kendi yapmalı. Denetimlerin de sıklaştırılarak halk sağlığını tehlikeye sokan fırsatçılara göz açtırılmamalı. Vatandaş da alışverişlerini merdivenaltı, kalitesiz ürünleri piyasaya sürenlerden değil, bildiği tanıdığı esnaftan yapmalı. Bu düşüncelerle başta esnaf ve sanatkarımız olmak üzere  halkımızın ve tüm İslam aleminin onbir ayın sultanı mübarek Ramazan ayını tebrik eder, Ramazan ayının birlik beraberliğimize, kardeşliğimize ve huzurumuza vesile olmasını dilerim.”