ŞİMDİ ESNAF CEBİNDE PROJESİNE SAHİP ÇIKMA ZAMANI


23-05-2022
Any Image

Esnaf Odaları Birliği ile Göller Bölgesi Teknokent KMA yazılım firması işbirliğiyle esnaf ve sanatkârlara düşük komisyon bedeliyle e ticaret üzerinden satış ve pazarlama imkanı sağlayan Esnaf Cebinde uygulamasının lansman ve ön kayıt duyurusuna ilişkin toplantı gerçekleştirildi. Birlik Başkanı Tural, esnaftan projeye sahip çıkmalarını istedi.

Ev sahipliğini Isparta Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ahmet Tural’ın yaptığı tanıtım toplantısına SDÜ Rektör  Yardımcısı Prof. Dr. Murat Ali  Dulupçu, Göller Bölgesi Teknokenti Müdürü Prof. Dr.  Serdal Terzi, Oda başkan ve yöneticileri, Kadın Komisyonu Başkanlığı üyeleri  ve KMA Yazılım Firması temsilcileri katıldı.

45 MİLYON LİRA ESNAFIMIZIN CEBİNDE KALACAK

Tanıtım töreninde konuşan Isparta Esnaf Odaları Birliği Başkanı Ahmet Tural “Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği olarak yeni dönemle beraber gelişen teknolojiye ayak uydurmak, yerel esnaflarımızın dijital dönüşümlerini kolaylaştırmak adına çalışmalarımıza başladık.  Özellikle pandemi döneminde hızla artan e ticaret üzerinden satış ve pazarlama imkanından, ilimiz esnafının yaralanması için Süleyman Demirel Üniversitesi ile işbirliğine gittik. Birliğimizde, alanında deneyimli hocalarımızın katılımıyla çeşitli dönemlerde Dijital Dönüşüm toplantıları yaparak, bu konuda eğitimler verilmesini sağladık ve olumlu yönde geri dönüşler aldık. Hizmet sektörünün geliştiği ilimizde, üniversite öğrenci nüfusunun yoğunluğuna bağlı olarak, siparişlerde sanal uygulamalar daha çok tercih edilmekte. Ancak sipariş hizmeti veren bu uygulamalardan yüzde 15 -20 gibi yüksek oranlarda komisyon bedeli alınmasından esnafımız şikayetçi.  İşte esnafımızdan gelen şikayet ve talepler sonrası Birlik olarak, çalışmalarımızı hızlandırdık. Süleyman Demirel Üniversitesi içerisinde yer alan Göller Bölgesi Teknokentinde faaliyet gösteren KMA Yazılım firmamız ile beraber Türkiye’de esnaf odaları birlikleri arasında yine bir ilke imza artarak,  Esnaf Cebinde projesini başlattık. Yaptığımız tespitlerde Isparta esnafının, çevrimiçi yemek ve market sipariş sistemlerine yaklaşık olarak yılda  85 Milyon Türk Lirası komisyon ücreti ödediklerini gördük.  Esnaf Cebinde uygulaması ile bu komisyonları en aza indirerek 45 Milyon Türk Lirasının Ispartamızda, esnafımızın cebinde kalmasını sağlamayı amaçlamaktayız.

ESNAF CEBİNDE HERKESE KAZANDIRACAK

Esnaf Cebinde mobil uygulamasının ilk ayağına yemek sektöründe hizmet veren esnafımızla başlayacağız.  Kademeli olarak marketler ardından da bütün esnafımız Esnaf Cebinde uygulaması üzerinden e-ticaret yapabileceklerdir.  Esnaf Cebinde ile Herkes Kazanacak, Esnafımız Kazanacak, Öğrenciler Kazanacak, Ev Hanımları Kazanacak, Ispartamız Kazanacak. Bu amaçlar doğrultusunda 12 Mayıs tarihinde Teknokentte, projenin ilk tanıtım toplantısını gerçekleştirdik.  Esnaf Cebinde uygulamasında satış yapacak işletmelerimizin ön kayıtlarına başlamış bulunmaktayız. www.esnafcebinde.com web sitesi üzerinden yerel esnaflarımız işletme ön kayıtlarını yapabilirler.  Haziran ayı itibariyle de Esnaf Cebinde uygulaması akıllı telefonlarda olacak.  Hedeflerimizden biri de, Bölge Birliği Başkanı olmam nedeniyle ilimiz genelinde başlattığımız bu projenin, Antalya, Burdur ve Afyon illerimizdeki esnafın da hizmetine sunulmasıdır. Ayrıca, bankaların aldığı komisyon oranının çok cüzi oranlara düşürülmesi için de gerekli girişimlere başlamış bulunuyoruz. İnşallah olumlu sonuçlar alacağız. Siz oda başkanlarımızdan, yönetimlerimizden, esnafımızdan, öğrencilerimizden ve halkımızdan bu projeye sahip çıkılmasını bekliyoruz. Bütün esnafımızın uygulamada yer alması için kayıt olmalarını önemle rica ediyoruz” dedi. Başkan Tural,   Esnaf Cebinde sistemine ilk kayıt yaptıran işletmeci Birol Gürel’e örnek teşkil etmesi açısında üyelik belgesi takdim etti.   Ayrıca katkılarından dolayı Süleyman Demirel Üniversitesi Rektör Yardımcıs Murat Ali Dulupçu  ve Göller Bölgesi  Teknokent  Genel Müdürü Serdal Terzi’ye de teşekkür belgesi sundu.

ESNAFIMIZA KOLAYLIKLAR SAĞLANACAK

KMA Yazılım Firması Genel Müdürü Kaan Murat Ayvaz da “Bugün mayıs itibariyle Esnaf Cebinde uygulamasına üye kayıtlarımız yapmaya başladık. Haziran itibariyle de vatandaşın kullanıcıyla buluşmasını hedefliyoruz.  İlk üyemiz Çiğ Köfteci Birol Güven oldu. Ona da ayrıca teşekkür ederiz. Esnaf Cebinde uygulaması ile Isparta halkımızın, hem esnafın hem de vatandaşın kazanmasını hedeflediğimiz bir proje. Peki bu nasıl mı olacak? X firmaların komisyon bedeli yüzde yirmi civarların üstündeyken, bizim geliştirdiğimiz uygulama sadece yüzde 4 komisyon bedeli uygulayacak. Ayrıca uygulama sadece işletmesi olanların dışında ev kadınlarını da kapsıyor evinde yemeğini, tatlısını yapan kadınlarında satışını yapabilecek.  Esnafın bu uygulama sayesinde sağlayacağı bir başka avantajda post cihazında parasını almak için 10-15 gün beklemeyecek ertesi gün parasını çekebilecek.  Bu uygulama hayal ettiğimiz gibi değerini bulursa 45 milyon TL gibi bir para Ispartalıların cebinde kalacak” diye konuştu.

TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAK

Törende konuşan Göller Bölgesi Teknokent Genel Müdürü Serdal Terzi “Biz genç girişimcileri, üniversite öğrencilerinden başlayarak cesaretlendirmeyi ve girişimcilerin önünü açmayı hedefliyoruz. Bu uygulamayı önce ilimiz sonra bölgemiz daha sonrasında ülkemize yayılmasını amaçlıyoruz. Isparta’nın kazanması adına yapılan bu projeye esnafımız ve odalar birliğinin sahip çıkması gerekiyor. Aksi taktirde başarısızlıkla sonuçlanması kaçınılmaz olur.  Esnaf kayıtlarının çoğaltılması, üye olan esnaflarında müşterilerine uygulamanın tanıtımını yapması gerekir” dedi.  Süleyman Demirel Üniversitesi Rektör Yardımcısı Murat Ali Dulupçu da  yaptığı konuşmada,“ Esnaf Cebinde projesi ile biz kendimizi yarına hazırlıyoruz. Eğer gerekli adımları şimdiden atmazsak büyük değişimlerin karşısında ne yapacağımızı bilemeyiz.  İşte Bu uygulama ile esnaf çağa ayak uydurmuş, kazancında artışa gitmiş olacaktır. Biz Türkiye’de ilk olacağız ama Almanya, İngiltere gibi ülkeler bu projeleri çoktan yapmaya başlamışlardır. Bizde İnşallah başkanımızın öncülüğü ile Esnaf cebinde uygulaması, sadece Isparta’ya değil Türkiye’ye örnek olacak” dedi.