İŞ GÜVENLİĞİ ÇALIŞMA HAYATININ ÖNCELİĞİDİR


27-05-2022
Any Image

Sağlık Müdürlüğü İş Sağlığı ve Güvenliği Birimi tarafından esnaf ve sanatkarlara, iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin yapılacak çalışmalar hakkında sunum gerçekleştirildi.

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Ahmet Tural’ın ev sahipliğinde düzenlenen bilgilendirme toplantısına, Sağlık İl Müdürü Mehmet Karakaya,  Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Mehmet Nazif Aydın, oda başkan ve yönetimleri, oda genel sekreterleri, esnaf ve sanatkarlar  katıldı.

İŞ GÜVENLİĞİYLE TEHLİKELERİ ÖNLEYEBİLİRİZ

Birlik Başkanı Ahmet Tural  iş sağlığı ve güvenliği konusunun çalışma hayatının öncelenmesi gereken en temel konusu olduğunu belirterek “ Çünkü çalışanlarımızın sağlık ve güvenlik içerisinde olması, iyilik halinin en üst seviyede tutulması iş sağlığı ve güvenliğinin temel amacını oluşturur. Çalışma hayatının omurgasını oluşturan esnaf ve sanatkarlarımızın işyerleri, ayrıca istihdam kapısıdır. Tabi özellikle ağır ve tehlikeli meslek grupları dediğimiz sektörlerde faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarlarımız ile çalışanlar birtakım tehlikelere maruz kalabilmektedirler. Bu maruziyeti engellemek, gerekli tedbirleri almak iş sağlığı ve güvenliğine sahip çıkılması ile mümkündür. 30 Haziran 2012 tarihinde yürürlüğe giren 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, iş yerlerinde sağlıklı ve güvenli bir ortamının temin edilmesi konusunda bir dönüm noktası olmuştur.  İşte bu bilgilendirme toplantısı Isparta İl Sağlık Müdürlüğümüzün İş Sağlığı ve Güvenliği Birimince iş yerlerine gerçekleştirilecek olan ziyaretlerde, yapılacak olan çalışmalara ilişkin bilgi vermeyi amaçlamaktadır. Toplantı, iş kazaları ve meslek hastalıklarının azaltılması, çalışanların yasal hak ve sorumlulukları konusunda bilgilendirilmesi, çalışanların karşı karşıya bulundukları mesleki riskler ile bu risklere karşı alınması gereken tedbirler konusunda da bizleri aydınlatma amacı taşımaktadır. Kazaları önlemenin, bedel ödemekten daha insani ve daha maliyetsiz olduğunu lütfen unutmayalım” dedi.

AMACIMIZ BİLGİLENDİRMEK

Sağlık İl Müdürü Mehmet Karakaya da “Bizim birinci amacımız halk sağlığı hizmetleri. İkincisi tedavi hizmetleri. Halk sağlığı hizmetlerimizin içinde iş sağlığı güvenliği aile hekimliği aşılama, su numusesi alımı, alkol, sigara denetimi yapıyoruz. Bunlar bizim birinci önceliğimiz. İkinci önceliğimizi hastanelerde hastalarımız tedavi etmek. Ben Başkanıma bu konuyu konuştuğumuzda beraber karar verelim Biz kimseye gidip ceza kesmek adli idari işlem yapmak taraftarı değiliz. Sigara denetimlerinde de birinci amacımız halkın sağlığını korumak. Bunun içinde sürekli uyarıyoruz. Ta ki uyarılardan sonra tedbir almayıp kamu düzenini bozacak bir şey olduğunda idari işlem yapıyoruz. Bizim amacımız bilgilendirmek, onun dışında adli ve idari yaptırımlarla sizlerle karşı karşıya gelmek gibi bir durumumuz olmaz. Buraya sizlerle konuşmaya geldik” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Sağlık Müdürlüğü İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Cihat Bilgin tarafından, esnafımızın işyerlerine yapılacak ziyaretlerde iş güvenliğine ilişkin yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verildi. Toplantı soru cevap eklinde son buldu.