BAYRAM ALIŞVERİŞİNİN ADRESİ KENDİ ESNAFIMIZ OLMALI


17-04-2023
Any Image

Isparta Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ahmet Tural, bayram alışverişinin hız kazandığı şu günlerde merdiven altı ürünlere dikkat edilmesi konusunda vatandaşı uyardı. Başkan Tural  “Bayram alışverişlerinin adresi her zaman mahalle esnafı olmalı” dedi.

Bayrama sayılı günler kala çarşı pazarda bayram hareketliliği başladı. Vatandaşlara uyarı Isparta Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ahmet Tural’dan geldi. Başkan Tural maliyetinin altındaki fiyatlara satılan ürünlerden uzak durulması gerektiğini belirtti. Bu yıl Ramazan Bayramı tatilinin kısa olması sebebiyle seyahatler sınırlı olacağından vatandaşların evleri için daha çok alışveriş yaptığını kaydeden Başkan Tural “ Bu da esnaf ve sanatkarımız açısından olumlu. Bakkaldan kasaba, şekerciden tatlıcıya, ayakkabıcıdan konfeksiyoncuya, berberden kuaföre, tüm sektörlerdeki esnaf ve sanatkarımız bayram için hazırlıklarını hızlandırdı. Bu yıl fiyatlar biraz yüksek seyrediyor, vatandaşın alım gücü daha düşük ancak yine de az çok demeden herkes bayram alışverişi yapacağı için ekonomi ivme kazanacak. Özellikle çocuklar için bir gelenek haline gelen bayramlık kıyafet ve ayakkabı alışverişleri, kolonya, şeker, çikolata gibi ikramlıklar, baklava ve su böreği gibi bayramın vazgeçilmez ürünlerinin satışları günler öncesinden başladı. Tüm sektörlerdeki esnaf ve sanatkarlarımız Ramazan Bayramı için hazır. Bayram alışverişleri esnafımıza can suyu olacak” dedi.

ESNAFIMIZ KENDİ YEMEDİĞİNİ

MÜŞTERİSİNE YEDİRMEZ

Merdiven altı ürünlerin insan sağlığını hiçe saydığını kaydeden Başkan Tural “Vatandaşlarımız bayram alışverişi yaparken elbette cebini ve bütçesini düşünmeli. Ancak hesaplı ürünle kalitesiz ve fason ürün arasındaki farkı da bilmeli. Uygun alışveriş yapmak isteyenler ucuz diye aldığı merdiven altı ürünlerle kâr ettiğini düşünmesin. Hangi koşullarda üretildiği bilinmeyen, hijyenden uzak merdiven altı ürünler insan sağlığını hiçe sayıyor. Şekerin, yağın, fıstığın, cevizin, unun fiyatı belliyken kimse maliyetinin altında baklava satamaz. Ev yapımı diye maliyetinin altındaki fiyatlara satılan baklava ve böreklerden uzak durulmalı.  Özellikle de yol kenarında araç arkalarında satılan tatlı, şeker, çikolata gibi yıkamadan yenebilen ürünlere dikkat edilmeli. Bayram alışverişlerinin adresi her zaman mahalle esnafı olmalı. Çünkü esnafımız kendi yemediği ürünü müşterisine yedirmez. O nedenle bu bayramda da alışverişlerimizi bildiğimiz tanıdığımız esnaftan yapalım” diye konuştu.