BÖLGE BİRLİĞİ ÖNCÜLÜĞÜNDE ESNAF BULUŞMASI YOĞUN KATILIMLA GERÇEKLEŞTİ


08-05-2023
Any Image

TESKOMB 6. Bölge Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birliği'nce yoğun bir katılımla ‘Esnaf Buluşması düzenlendi.  

TESKOMB 6. Bölge Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birliği'nce Antalya Manavgat ilçesinde Esnaf Buluşması düzenlendi. Oldukça yoğun bir katılımın olduğu Esnaf  Buluşmasına Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AK Parti Antalya Milletvekilleri Tuba Vural Çokal, İbrahim Aydın, parti teşkilatı, protokol üyeleri, kooperatif ve odaların başkan ve yönetimleri, esnaf ve sanatkarlar katıldı.  Bakan Çavuşoğlu, salonu dolduran esnaf ve sanatkarlarca coşkuyla karşılandı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından, Bölge Birliği tanıtım filmi gösterime sunuldu.

TÜRK'ÜN GÜCÜNÜ TÜM

DÜNYAYA GÖSTERDİNİZ

6. Bölge ESKKK Birliği Başkanı Ahmet Tural konuşmasına “Dünya mazlumlarının sesi olan, Türkün gücünü dünyaya gösteren, her zaman dik duruşuyla, dosta güven düşmana korku salan, Türk dış politikası ve diplomasisinde sağladığı başarılarla gönüllerde taht kuran, Torosların yiğidi, Batı Akdeniz’in güçlü sesi, esnaf ve sanatkar dostu, Sayın Bakanım; sizleri ahi teşkilatında, ahilerin arasında ağırlamaktan onur ve gurur duyuyoruz. Hoş geldiniz şeref verdiniz” diyerek başladı. Türkiye ekonomisinin omurgasını oluşturan esnaf ve sanatkarların her zaman devletinin yanında olduğunu belirten Başkan Tural, 15 Temmuz hain darbe girişiminde vatan bölünmesin diye esnaf ve sanatkarın en ön safta mücadele verdiğini söyledi.  Salgın ve ardından yaşanan ekonomik daralmanın ülkemizde en çok esnaf ve sanatkarı olumsuz etkilediğini ifade eden Başkan Tural “İşte böylesine zor bir dönemde, verilen bir çok desteğin yanında, Hükümetimiz, kefalet kooperatiflerimiz aracılığıyla finansman musluğunu açık tutmuş, esnafımız ticaretini sürdürebilmiştir” dedi. Cumhuriyetin kuruluşundan 2022 yılına kadar kefalet kooperatifleri aracılığıyla kullandırılan kredi miktarının toplam 95 milyar lira iken, Sayın Cumhurbaşkanın takdiriyle 150 milyar liralık plasman desteğinin bu dönem esnaf ve sanatkarın kullanımına sunulduğunu vurgulayan Başkan Tural  “Ayrıca dünyada faiz artışı varken, ülkemizde esnaf ve sanatkarın kullandığı yılda 9 buçuk faiz oranlı zaten düşük olan kredi oranı, 7 buçuğa indirilmiştir. Batı Akdeniz bölgesinde ulaştığımız plasman miktarı bugün itibariyle 16 milyar 756 milyon 940 bin liradır.” diye konuştu. Başkan Tural konuşmasını “Sayın Bakanım, sizlerin gayretiyle Türkiye bugün barış için adım atabilen, arabuluculuk yapabilen bir ülke haline geldi. Türk'ün gücünü, birliğini, beraberliğini tüm dünyaya gösterdiniz. Dünya böylesine çalkantılı bir süreçten geçerken, ülkemizin ve milletimizin çok daha güçlü olması gerektiğine inanıyoruz. 14 Mayısta demokrasinin bir gereği olarak seçimlere gidilecek. Esnaf teşkilatı olarak en büyük arzumuz, hem içeride hem dışarıda istikrar ve güven ortamının sürmesi, bölgesinde lider ve güçlü Türkiye hedefinde ilerlemeye devam edilmesidir” şeklinde tamamladı.        

TESKOMB GENEL BAŞKANI AKGÜL VE

BAŞKAN TURAL’A TEŞEKKÜR ETTİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, konuşmasının başında TESKOMB Genel Başkanı Abdülkadir Akgül’e ve böyle bir etkinlikte ev sahipliği için Bölge Birliği Başkanı Ahmet Tural’a teşekkür ederek, Bölge Birliğinin kuruluşunun 50. yıldönümünü kutladı. Ahilik teşkilatının bugün esnaf odaları ve kooperatiflerce tüm fedakarlıklarla yaşatılmaya devam edildiğini belirten Çavuşoğlu, esnafın ve sanatkarın ülke ekonomisinin büyümesinde ciddi rolünü iyi bildiklerini, esnafın gücünüze güç katmak için destek olduklarını ifade etti. Esnaf ve sanatkara içinde bulunduğu zor dönemlerde el uzatıldığını kaydeden Bakan Çavuşoğlu “Depremler nedeniyle zarar gören esnaf ve sanatkarların kooperatifler aracılığıyla kullandıkları kredi ödemeleri 6 ay ertelendi. Kumluca’da yaşanan sel felaketinde de ödemeler 6 ay ertelendi” dedi.

BÖLGE ESNAFI EKONOMİNİN LOKOMOTİFİ OLDU

Bölge Birliğine bağlı 66 kooperatif ve 80 bin esnaf ve sanatkarın verilen desteklerle bölgemizde ekonominin lokomotifi olduğunu kaydeden Bakan Çavuşoğlu, “Sizlere ne kadar teşekkür etsem azdır” diye konuştu. Dünyanın her yerinden Türkiye’ye küresel sermaye geldiğini kaydeden Bakan Çavuşoğlu “İhracatımızı artırmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu çabalar ve sizlerin dürüstlüğüyle bizim erişemeyeceğimiz hedef, piyasa yok. Son yıllarda ihracatta rekor üstüne rekor kırıyoruz. 2002 yılında Türkiye’nin 36 milyar dolar olan ihracatı geçen yıl 254. 2 milyar dolara ulaştı. Hedefimiz önce 500 milyar dolar sonra 1 triyon dolardır. Türkiye’nin bunun için kapasitesi vardır. Bunu başarabilecek Türkiye’nin sanayicisi, esnafı, işgücü kapasitesi vardır”  dedi.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU’NDAN BÖLGEYE İKİ MÜJDE

6. Bölge Birliği’nin Antalya Aksu ilçesinde Halkbank’ın şubesini açılması yönündeki talebinin en kısa sürede yerine getirileceğini ifade eden Bakan Çavuşoğlu, ilave plasman talebi için de 1 miyar 48 milyon liralık ek plasmanın bölgeye aktarılacağının müjdesini verdi. Bakan Çavuşoğlu’na konuşmasının ardından Bölge Birliği Başkanı Ahmet Tural tarafından günün anısına çini vazo hediye edildi.